Awarded Instructors

2019–20

Fall 2020

    • Tad Leckman — Foundations of Play (AGPM 80I / ARTG 80I)
    • Kathleen Perry — 3D Foundations in Art (ART 10E)
    • Suzanne Alonzo — Animal Behavior in the Wild: A Field Course (BIOE 142L)
    • James Shanks — Molecular Biology Laboratory (BIOL 101L)
    • Kevin Karplus — Applied Electronics for Bioengineers (BME 51B)
    • Sandra Dreisbach — Bioethics in the 21st Century: Science, Business, and Society (BME 80G)
    • Alegra Eroy-Reveles — General Chemistry (CHEM 1A)
    • Peter Weiss — General Chemistry (CHEM 1C)
    • Jing Wu — Chinese 1 (CHIN 1)
    • Terry Blackburn, Paul Koch — Evolution of the Earth (EART 110A)
    • Margaret Zimmer — Water in the Environment (EART 30)
    • Max Dunne — Microprocessor System Design (ECE 121)
    • Gabriel Elkaim — Introduction to Mechatronics (ECE 163)
    • Julie Gonzalez — Principles of Microeconomics (ECON 1)
    • Ajay Shenoy — Introductory Macroeconomics (ECON 2)
    • Barry Sinervo — Behavioral Ecology (EEBIO 140)
    • Katie Monsen — Agroecology and Sustainable Agriculture (ENVS 130A)
    • Sikina Jinnah — Global Climate Change Politics (ENVS 144)
    • Irene Lusztig — Found Footage Filmmaking (FILM 171C)
    • Daryl Jones — Ethics and Documentary Filmmaking (FILM 194H)
    • Derek C. Murray — Modern Art: Pop to Present (HAVC 141C)
    • Elisabeth Cameron — Museum Exhibitions (HAVC 142M)
    • Catherine Jones, Matt O’Hara — Historical Skills and Methods (HIST 100)
    • Shelly Chan — Global China (HIST 80C)
    • Patricia Pinho — Contemporary Brazil (LALS 90)
    • Adrian Brasoveanu, Jess Law — Intro to Linguistics (LING 50)
    • Renee Fox — Harry Potter (LIT 80Y)
    • Faith Lanam — Beginning Theory and Musicianship I (MUSC 13)
    • Madison Heying — The History, Literature, and Technology of Electronic Music (MUSC 80C)
    • Nico Orlandi — Philosophy of Cognitive Science (PHIL 23)
    • Mark Fathi Massoud — International Law (POLI 160B / LGST 160B)
    • Audun Dahl — Moral Development (PSYC 112)
    • Erika Check Hayden — Introduction to Science Communication (SCIC 200)
    • David Cuthbert, Kate Edmunds — Introduction to Design (THEA 10)
    • Michael Chemers — Ancient and Medieval Theatre History (THEA 61-A)
    • Kinan Valdez, Kirsten Brandt — Walt Disney (THEA 80N)
    • Cid Pearlman — Everybody Dance Now! (THEA 80U)
    • Terry Terhaar — Writing 2: Rhetoric & Inquiry (WRIT 2)
    • Tina Osborne — Writing 2: Writing for Action (WRIT 2)
    • Michele Bigley — Writing About Place (WRIT 25)

Hybrid

    • Nancy Chen, Grant Hartzog, Matt Sparke, Bill Sullivan — Foundations for Global & Community Health (ANTH 11 / BIOL 11 / POLI 11)
    • Giulia Gurun — Human Physiology Laboratory (BIOL 130L)

Summer

2018–19

2017–18

2016–17

2015–16

2014–15

2013–14

2012–13


There are a number of other online courses developed and offered at UC Santa Cruz. This list only includes courses and instructors who received an award to develop their course. For a comprehensive and searchable list of online courses at UCSC, please consult https://online.ucsc.edu/about/courses/credit-bearing-courses/.